
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 5 mm |
| Width | 4.4 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 16 |
| Height | 1.2 mm |
| Thickness | 1 mm |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Frequency | 2 MHz |
| Min Input Voltage | 4.5 V |
| Output Current | 5 A |
| Output Voltage | 72 V |
| Max Supply Voltage | 75 V |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Number of Channels | 1 |
| Quiescent Current | 2 mA |
| Max Supply Current | 3 mA |
| Topology | Buck-Boost, SEPIC |
| Switching Frequency | 2 MHz |
| Max Input Voltage | 75 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Internal Switch | No |
| Dimming | Analog, PWM |
| Max Output Voltage | 72 V |
| Min Output Voltage | 3 V |
| Packaging | Tube |
| Type | DC DC Controller |
| RoHS | Compliant |
Stock: 200
Distributors
pcbx
Unit Price$2.78450
Ext.Price$2.78450
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $2.78450 | $2.78450 |
| 10 | $2.10911 | $21.09110 |
| 25 | $1.93983 | $48.49575 |
| 50 | $1.84770 | $92.38500 |
| 100 | $1.75995 | $175.99500 |
| 300 | $1.67637 | $502.91100 |
| 500 | $1.59676 | $798.38000 |
| 1000 | $1.52092 | $1520.92000 |
